Je to tady! Nej vánoční trhy ve střední Evropě

Je to tady! Nej vánoční trhy ve střední Evropě

Co by to bylo za Vánoce bez návštěvy alespoň jednoho adventního trhu. Vůně svařeného vína, cinkání vánočních ozdob, melodie koled. Kam vyrazit spolujízdou na ty nejlepší trhy v okolí?

Blížící se advent je přítomný všude, kam se člověk podívá. Venkovní teploty pomalu klesají k nule, ve večerních ulicích svítí tisíce barevných žárovek. Na každém kroku je cítit cukroví, medovina nebo svařené víno a na náměstích připomínají blížící se Štědrý den vánoční trhy. Každý vánoční trh má svá specifika. Rozhodli jsme se ti přiblížit 5 trhů, které jsou v krátké dojezdové vzdálenosti a rozhodně stojí za to je navštívit.

Praha, Plzeň, Bratislava, Vídeň a Drážďany – to všechno jsou města, kde tě vánoční atmosféra doslova pohltí!

Praha

Žádným jiným městem snad ani nelze začít. Pražské vánoční trhy jsou vyhlášené po celém světě, a pokud na tebe Vánoce nedolehnou v centru Prahy, tak už asi nikde. Na Václavském, Staroměstském, Tylově a také na náměstí Republiky a Míru se otevřou 26. listopadu vánoční trhy, které budou návštěvníky lákat až do 1. ledna.

Při návštěvě Prahy určitě nevynechej procházku adventní vesničkou s typickými červenými střechami. S dětmi zavítej do Staroměstské dětské dílničky a nezapomeň ochutnat tradiční „svařák“, který si můžeš koupit ve speciálním hrníčku, který si potom jako vzpomínku odneseš domů.

vánoční trhy praha

Plzeň

Jako druhého českého zástupce vybíráme Plzeň. Především proto, že v tomto západočeském městě najdeme nejhezčí vánoční strom v České republice. S výjimkou roku 2015, kdy byla jako nejhezčí strom vyhlášena 16 metrů vysoká Douglaska na olomouckém Horním náměstí, se Plzni podařilo v této anketě vyhrát dokonce 4x po sobě (v letech 2011 až 2014). Tento rok Plzeň vybrala jedli a její slavnostní rozsvícení je naplánováno na první adventní neděli 27. listopadu.

Stánky budou otevřeny už o dva dny dříve. Při příležitosti návštěvy Plzně můžeš také objevit kouzlo katedrály svatého Bartoloměje a vystoupat do její věže, odkud se naskýtá překrásný výhled na celé město. Katedrálu najdeš přímo vedle vánočních stánků na tamním náměstí Republiky, nebo zabloudit malebnými uličkami například k překrásné Velké synagoze.


Jak se dostat pohodlně do Plzně třeba z Prahy?

Najdi jízdu         Nabídni jízdu


Bratislava

Na Slovensku se těší dlouhé tradici vánoční trhy v Bratislavě. Ty ve slovenském hlavním městě začínají už o týden dříve 18. listopadu. Na ten den je také naplánováno rozsvícení vánočního stromu, jenž bude stát spolu s tradičními stánky na Hlavním náměstí. Hviezdoslavovo náměstí bude patřit malým dílnám a na Františkánském náměstí si především pochutnáš.

Podobně jako na českých vánočních trzích nechybí grog, svařené víno nebo punč. Určitě ale musíš ochutnat pravé slovenské lokše, jak na sladký způsob s oříšky nebo na slaný se škvarky případně se zelím.

vánoční trhy bratislava

Vídeň

Pokud jsi ještě nenavštívil vánoční Vídeň, měl bys to letos rozhodně napravit. Christkindlmarkt, což je největší trh na Radničním náměstí, má otevřeno již od 12. listopadu. Oblíbenou vídeňskou atrakcí je srdíčkový strom, odkud má fotku téměř každý, kdo Vídeň v době adventu navštívil.

Za návštěvu stojí i vánoční vesnička u zámku Belvedere, před jehož barokním průčelím se vyjímá majestátní vánoční strom. Užiješ si tu zpěv nejen rakouských pěveckých sborů a děti se mohou projet ve vánočním vláčku. Vídeň je opravdu bohatá na vánoční vesničky  a trhy! Za všechny ještě alespoň jmenujme například trh u zámku Schönbrunn nebo vesničku na náměstí Maria-Theresien-Platz.

vánoční trhy

Drážďany

Pro někoho možná překvapivě je posledním vybraným vánočním trhem ten drážďanský. Toto Saské město se chlubí nejstarším vánočním trhem v celém Německu. Striezelmarkt slaví letos 582 let a jeho název je odvozen od slova Striezel, což je adventní pečivo a předchůdce dnešní pravé drážďanské štoly „Dresdner Christstollen“.

3. prosince můžeš navštívit štolovou slavnost, kde slavnostně vyzdobené koňské spřežení táhne vůz s několikatunovou obří štolou až k pódiu na vánočním trhu Striezelmarkt. A pokud se do Německa opravdu vydáš, po cestě se zastav v pevnosti Königstein, kde na tebe dýchne nevšední vánoční atmosféra v prostředí tamních kasemat s výjimečných výhledem na stolovou horu Lilienstein.

Tak kam se vydáš? Najdi nebo nabídni spolujízdu na www.BlaBlaCar.cz

infografika

Find out more about

Víkend

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride