Nejstarší vánoční trh v Německu letos slaví 582 let!

Nejstarší vánoční trh v Německu letos slaví 582 let!

Co by to bylo za Vánoce bez návštěvy alespoň jednoho adventního trhu. Vůně svařeného vína, cinkání vánočních ozdob, melodie koled. My doporučujeme Drážďany.

Když v roce 1434 povolil saský kurfiřt Friedrich II. a jeho bratr vévoda Zikmund den před Štědrým dnem na Altmarktu konání svobodného trhu, zřejmě ani jeden z nich netušil, že vytvoří dnes již téměř šestisetletou tradici drážďanských vánočních trhů. Už o 37 let později se objevují první zmínky o pochoutce, kvůli které se do Drážďan sjíždí turisté z celého světa – štole. V té době to byly milodary pro chudé a nemocné. Štole se také jinak říkalo „Vánoční štrýcl“ a odtud vznikl název pro největší a nejznámější náměstí v Drážďanech (Striezelmarkt). Tam se letos o adventu otevře celkem 233 stánků s občerstvením, vánočními dárky a mnoha dalšími službami.

Striezelmarkt

Striezelmarkt je sice největším, ale zdaleka ne jediným vánočním trhem v Drážďanech. V tomto saském městě jich najdeš dalších jedenáct. Přesto právě nejstarší německý trh, který otevře přesně měsíc před Štědrým dnem 24. listopadu, má největší kouzlo. Dominantou je vánoční strom. Tento rok byl vybrán 23,5 metru vysoký smrk ztepilý, na kterém se bude vyjímat téměř tři kilometry dlouhý světelný řetěz s více než 16 000 LED diodami. Jednou z hlavních atrakcí na náměstí je 14,61 metru vysoká krušnohorská stupňová hora.

Nejčastějším důvodem, proč turisté Striezelmarkt navštěvují, je již zmíněná štola. Pravá drážďanská nese oválnou pečeť se Zlatým jezdcem a nesmí v ní chybět mouka, cukr, máslo, kvasnice, mandle, citronát, rozinky a vánoční koření. Její cena se pohybuje kolem 17 Euro za kilogram. Štola má dokonce i své slavnosti, které se tento rok budou konat 3. prosince.

Půjde již o 23. ročník a, jak tradice velí, nesmí chybět slavnostně vyzdobené koňské spřeží, které táhne vůz s několikatunovou obří štolou až k pódiu na vánočním trhu Striezelmarkt. Tam je pečivo nakrojeno 1,6 m dlouhým a 12 kilogramů vážícím štolovým nožem a nabídnuto návštěvníkům slavnosti.

Štola ale není zdaleka jediný tradiční produkt drážďanských vánočních trhů. Za zkoušku rovněž stojí například Pulsnický perník nebo saské jablečné svařené víno. To zakoupíš buď přímo v láhvi za 7 Euro, nebo za poloviční cenu do hrníčku, který si za 3 Eura můžeš nechat na památku.

striezelmarkt

Jak do Drážďan?

Drážďanské vánoční trhy mají své nádherné a osobité kouzlo, které tě úplně očaruje. Navíc je to kousek za hranicemi. Pokud se chceš vyhnout přeplněným autobusům a vlakům, zkus využít spolujízdu s BlaBlaCarem. Z Prahy jsi na Striezelmarktu za necelé dvě hodiny a cesta tě vyjde zhruba na 100 Kč, což je pouhý zlomek ceny jízdenky vlakem či autobusem.

Pokud máš volný víkend, ideálně hned ten první prosincový, kdy se v sobotu koná „Stollenfest“, neváhej a Drážďany navštiv. Rozhodně nebudeš litovat.


Chystáš se na vánoční trhy?

Najdi jízdu         Nabídni jízdu

Find out more about

Víkend

By using our website, you accept that we use cookies to perform analytics and produce content & ads tailored to your interests. Read our policy on cookies usage

Offer a ride