Velikonoce patří k nejstarším svátkům vůbec. Jejich základní podstatou z dob předkřesťanských bylo vítání přicházejícího jara, nového vegetačního období, v přeneseném slova smyslu vítězství života nad smrtí. Pro křesťany jsou Velikonoce především spojovány se vzkříšením Ježíše Krista.
Velikonoční pondělí je den, ke kterému se neváže žádná křesťanská oslava a patří spíše lidovým zvykům. Chlapci chodí šlehat dívky pomlázkou, aby byly po celý rok zdravé a veselé. Za odměnu dostávají pentle nebo malované kraslice. Co kraj, to jiné ornamenty.
Navštiv některé z míst, kde jsou velikonoční tradice ještě stále velmi živé!
Velikonoce v Českém Krumlově
170 km z Prahy (2 hodiny a 10 minut autem), spolujízdy na BlaBlaCaru
Jako první tip na výlet navrhujeme Český Krumlov. Kromě malebného starého města a hradu stojí za návštěvu tradiční velikonoční trhy na Náměstí Svornosti. Od Zeleného čtvrtka 13. dubna do Velikonočního pondělí 17. dubna ti místní trhovci a řemeslníci nabídnou stylové výrobky, řehtačky, píšťalky, velikonoční vajíčka zdobená rozmanitými technikami, pomlázky, jarní květiny a dekorace.
Když už do Krumlova zavítáš, nenech si ujít ani Velikonoční prodejní výstavu v R.galerii (Dlouhá 30). Na památku si můžeš odvézt ručně malované kraslice, panenky z kukuřičného šustí, malovaný textil a keramiku.
Znojemské Velikonoce
203 km z Prahy (2 hodiny a 30 minut autem), spolujízdy na BlaBlaCaru
Když se vysloví Znojmo, většina lidí si vybaví víno. To je zde skutečně skvělé a jedinečné. Kromě něj ale můžeš ochutnat spoustu dobrot na místních velikonočních trzích. Ty se každoročně konají na Horním a Masarykově náměstí, Obrokové ulici, letos v termínu 8. až 16. dubna.
Bohatý doprovodný program je připraven hlavně pro rodiny s dětmi. Ratolesti (ale i rodiče) se mohou směle zapojit do výtvarných dílniček nebo sbírat velikonoční vajíčka. Dámy jistě potěší “kabelkománie” na Horním náměstí, dobročinný bazar kabelek, cestovních tašek, batohů, kufrů a peněženek. Chybět nebudou ani koncerty, cestopisné přednášky nebo soutěž o nejkrásnější venkovní výzdobu domů.
Veľkonočné trhy v Banskej Bystrici
268 km z Brna (3 hodiny a 45 minut autem), spolujízdy na BlaBlaCaru
Pojeďme se podívat, jak to vypadá kousek za hranicemi. Město Banská Bystrica leží v srdci Slovenska v obležení hor. Jak už název vypovídá, historie města je nerozlučně spjatá s těžbou drahých kovů – stříbra a mědi. Historické centrum, které bylo za městskou památkovou rezervaci vyhlášené v roce 1955, zdobí mnohé architektonické skvosty.
Velikonoční trhy v Banskej Bystrici připravuje město ve dnech 4. až 12. dubna na veřejném prostranství Náměstí SNP. Hlavní atrakcí budou tradiční trhy, kde seženeš lidové a umělecké výrobky, kraslice, pletené pomlázky, květinové ozdoby, medovníky i medovinu nebo třeba výrobky z včelího vosku.
Velikonoce v Rakousku: Salzburg
373 km z Prahy (4 hodiny 10 minut autem), spolujízdy na BlaBlaCaru
Rakouské Velikonoce mají význam především náboženský, ale velmi rádi je slaví i ateisté. Nejdůležitějšími dny jsou sobota a neděle. Symbolem rakouských Velikonoc jsou preclíky ve tvaru věnečku a dodržuje se zde tradice, že na Zelený čtvrtek se musí jíst něco zeleného. Rakušané věří, že sníst vejce, které slepice snese na Zelený čtvrtek, přináší štěstí a zdraví.
V Rakousku na Velikonoční pondělí koledníky s pomlázkami nepotkáš. Děti zde hledají vajíčka a sladkosti schovaná ve slaměných hnízdech všude po domě a po zahradě. Podle tradice je tu schovává velikonoční zajíček.
TIP na výlet: Salzburg letos slaví 50 let od založení Velikonočního festivalu města Salzburg. Při té příležitosti můžeš navštívit opravdu bohatý kulturní program složený z koncertů klasické hudby a tématických sympózií. Festival se koná v termínu 8. až 17. dubna.
Německé Velikonoce: Regensburg
264 km z Prahy (2 hodin 40 minut autem), spolujízdy na BlaBlaCaru
Velikonoce v Německu jsou stejně jako Vánoce neodmyslitelně spojené s různými trhy. Německé děti na Hod boží velikonoční obdarovává zajíc, od kterého dostávají drobné dárky. Především ale děti vyrábí malá slaměná hnízda, která pak rodiče schovají různě po domě a do těchto hnízd pak „snese“ vajíčka zajíček, liška, čáp nebo kohout – záleží na tom, v jaké části Německa se nacházíš.
Na Bílou sobotu můžeš v Německu vidět mnoho ohňů, které vyhání zimu a vítají slunce. Oheň měl zajistit plodnost, růst a dobrou úrodu. Zajímavou velikonoční tradicí a dekorací jsou v některých oblastech velikonoční stromy ozdobené vajíčky.
TIP na výlet: Regensburg nebo Řezno je bavorské město na Dunaji. Historicky se zde nacházelo centrum diecéze, do které České země spadaly před vyhlášením pražského biskupství.
Doufáme, že jsme ti pomohli rozhodnout se a už plánuješ víkend. Ať nakonec zavítáš kamkoliv, sdílej s námi zážitky z tvých cest na Facebooku. Veselé Velikonoce!